Fotograf na ślub – jak dobrze wybrać, żeby nie żałować?

Fotograf na ślub – jakie cechy powinien spełniać?

Na rynku dostępnych jest wiele ofert fotografów na ślub. Nieoficjalnie mówi się, że jest więcej fotografów niż par biorących ślub. Jak więc wybrać odpowiedzialnie, tak żebyśmy byli zadowoleni z fotografa na ślub? Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi powinien kierować się każdy fotograf w tej branży. Zaczynając od początku, fotograf na ślub powinien cechować się wysoką kulturą osobistą i schludnym ubiorem. Gdy te podstawowe warunki są spełnione, możemy zagłębić się dalej. Fotograf powinien posiadać duży zakres wiedzy technicznej, żeby poradzić sobie w każdym przypadku z zastanym światłem. Sama wiedza teoretyczna nie daje gwarancji prawidłowo wykonanych zdjęć, które przecież będą pamiątką do końca naszego życia, dlatego ważna jest też praktyka. Możemy fotografa zapytać wprost o jego doświadczenie, czy na przykład zajmował się wcześniej innym rodzajem fotografii. Po samej pewności wypowiedzi będziemy mogli już stwierdzić, czy fotograf ma praktyczne doświadczenie, a przy okazji będziemy mogli się lepiej poznać.

Jaki sprzęt powinien posiadać fotograf na ślub?

Może wydawać się to błahym zagadnieniem, ale wcale nie jest to bez znaczenia. Nawet najlepszy fotograf bez dobrego sprzętu fotograficznego nie stworzy odpowiednio pięknego zdjęcia. Podstawą, w którą powinien być zaopatrzony fotograf na ślub, jest aparat pełnoklatkowy z zapasem akumulatorów. Dlaczego akurat aparat pełnoklatkowy? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jest to optymalne rozwiązanie. Uzyskamy dzięki temu najlepszą głębię ostrości i rozpiętość tonalną. Będzie to skutkiem późniejszych pięknych zdjęć. Ważny również jest obiektyw, powinien to być albo jasny zoom ze światłem 2,8 lub mniejszym, albo przynajmniej dwa obiektywy stałoogniskowe. W drugim przypadku jeden szerokokątny, a drugi portretowy. W tym miejscu dochodzimy do trzeciej bardzo ważnej rzeczy. Szanujący swoich klientów fotograf ślubny powinien mieć backup. Każdy sprzęt, nawet najlepszy potrafi odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanej chwili. Fotograf na ślub powinien posiadać przynajmniej dwa aparaty, przy okazji może ich używać naprzemiennie, mając podłączone dwa różne obiektywy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając fotografa na ślub?

Zwróć uwagę, czy dobrze Ci się rozmawia z potencjalnym fotografem. Jeśli nasz kandydat sam nie wyjdzie z taką inicjatywą, warto umówić się na kawę, aby się lepiej poznać. Dobrze jest i od strony fotografa i od strony nowożeńców wprowadzić przyjacielską atmosferę. Im bardziej uda nam się otworzyć wobec drugiej strony, tym bardziej będziemy sobie ufać. Finalnie przełoży się to i na lepsze zdjęcia i na lepszą atmosferę podczas całego procesu. Z dodatkowych rzeczy, o których nie myśli się przeważnie na początku jest jeszcze jeden rodzaj backupu. Chodzi o przechowywanie zdjęć już po ich wykonaniu. Warto zapytać, czy nasz fotograf będzie przechowywał zdjęcia przez dłuższy czas na swoim dysku, czy ten obowiązek będzie spoczywał na nas. Optymalnym rozwiązaniem może okazać się pamiątkowy pendrive ze zdjęciami. Dzięki takiemu dyskowi będziemy mogli zgrać zdjęcia na swój komputer, a dodatkowo posiadać ich backup. Jak widzisz, fotograf na ślub musi myśleć szeroko i spełniać kilka podstawowych zasad. Powinien być przyjazny, znać się na rzeczy i wychodzić z inicjatywą. Jeśli weźmiesz pod uwagę porady tutaj zawarte, na pewno będziecie zadowoleni z wyboru fotografa na ślub.

Jeśli w tym momencie poszukujesz fotografa na Twój ślub i wesele skontaktuj się ze mną!